new

.

sobota 4. novembra 2017

Vyshivana

Tento raz sa rozpíšem o niečom špeciálnom, neopakovateľnom, čo nemá na svete obdobu, čo uvidíte v podstate iba tu, na tomto mieste. Možno som začala trošku nadnesene, pompézne, ale ide o moju vyšívanú kolekciu, ktorá je zároveň maximálne limitovanou kolekciou.

Totiž, žienky, ktoré u mňa nakupovali, alebo sa so mnou spájali kvôli tomu klasickému odevu vedia, že je vždy možné ho vyrobiť v niekoľkých variantoch, v inej veľkosti, z iného materiálu či s použitím materiálu s iným dezénom.

Táto kolekcia nie je limitovaná z mojej rozmarnosti, ale z toho dôvodu, že niečo ako ručná výšivka je element, ktorý sa nikdy nedokáže uskutočniť presne v tej istej podobe, aj keby som sa modlila k ihle a mulinkám. Ručná výšivka je originál, takže hocijaký kúsok s týmto prvkom je absolútne neopakovateľný, totálne jedinečný a jeho vlastník, je jediný, kto ho na svete bude mať...

Kolekcia Vyshivana vznikala približne niečo cez rok. Od uvažovania o výšivke, cez hromadenie bavlniek, skúšanie textílií, na ktorých vyzerá najlepšie, až po finálne projekty, ktoré nájdete v mojej galérií alebo majú svoje majiteľky. 
Ihlou som maľovala nesmierne množstvo hodín. Nejdem ich ani počítať, je to nespočítateľné.  Vyskúšala som vyšívať na koženku, dokonca na kožu, na zamat, ale najlepším podkladom je vždy bavlna alebo viskóza alebo eko koža. Tvorila som hlavne florálne motívy, skúšala som najrôznejšie kvietky. Vznikali najprv kabelky, neskôr blúzky, chokery, až po kabát a sukňu. Nájde sa aj nejaký chrobáčik, vtáča, motýľ.

Je naozaj nesmierne ťažké konkurovať dnešnej rýchlej strojovej výšivke. Lenže treba si uvedomiť, že tú možno zhotoviť znova, a zas a zase raz. V týchto jednotlivých stehoch je čas, poctivosť, trpezlivosť. A napokon aj odevy sú zhotovené mnou bez akejkoľvek asistencie. 
A takto to skončilo. Predstavujem vám finále. Fotografie od šikovnej fotografky Stanky Obložinskej. Kam inam situovať motívy farebných kvetov ako do botanickej záhrady?Make-up vytvorila Dominika Hurčíková a tá krásna princezná v mojich odevoch je modelka Simona Urbánková. 
Preneste sa teda do sveta plného rastlín, ručnej práce, kreatívneho myslenia, kvetinových vôní. Nezabudnite navštíviť aj moju galériu na sashe, kde sa nachádza ešte o trošku viac vyšívaných vecí. Príjemný zážitok!Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára